Ինչպե՞ս բացել ինտերնետ-խանութ
Դուք որոշել եք բացել ինտերնետ խանութ և մինչև համապատասխան վեբ-ստուդիան ընտելը, որոնում եք հիմնական հարցերի պատասխաները: Ի՞նչ է անհրաժեշտ Հայաստանում օնլայն խանութի ստեղծման համար, ինչպե՞ս բացել օնլայն խանութ, հարկային ոլորտին առնչվող ի՞նչ խնդիրներ է դրա համար պետք լուծել, ինչպե՞ս կարելի է կազմակերպել առաքումները, ինչպե՞ս բարձրացնել հարթակի վարկանիշը և, վերջապես, ինչ ծախս է ենթադրում ինտերնետ խանութի ստեղծումը, սպասարկումը և առաջխաղացումը: Այս հոդվածում կփորձենք մանրամասն անդրադառնալ օնլայն խանութների պատվիրատուների կողմից հնչեցվող հիմնական հարցերին։
Նախքան աշխատանքին անցնելը՝ ճիշտ կլինի պլանավորել գործողությունների հերթականությունը։ Դրա համար անհրաժեշտ է հասկանալ ապագա բիզնեսի կառուցվածքը և պատասխանել առաջին գլոբալ հարցին՝ ի՞նչ բիզնես մոդելով է աշխատելու ձեր ապագա ինտերնետ խանութը։
1. Ինտերնետ խանութների ամենատարածված տիպը նախատեսված է սեփական տեսականու վաճառքի համար։ Այն կիրառելի է, երբ ունեք օֆլայն առևտրի կետ, շրջանառություն, իսկ էլեկտրոնային առևտրային հարթակը ստեղծում եք, որպեսզի մեծացնեք շրջանառությունը՝ վաճառելով միայն սեփական տեսականին:
2. Ավելի լուրջ ֆունկցիոնալ է ենթադրում օնլայն խանութի այն տեսակը, որտեղ դուք պատրաստվում եք վաճառել այլ մատակարարների ապրանքները՝ պայմանագրեր կնքելով վերջինների հետ։ Այս դեպքում, պայմանագրերի հիման վրա, ընտրում եք անհրաժեշտ տեսականին, տեղադրում սեփական խանութում, ստանում պատվերներ, կատարում առաքումներ և գործընկերների հետ կատարում անհրաժեշտ վերահաշվարկները։ Գնային քաղաքականությունը որոշում եք և հաճախորդի առջև պատասխանատվությունը կրում եք ինքներդ։
3. Հաջորդ տիպն անվանում են մարկետփլեյս։ Մարկետփլեյսի ստեղծման դեպքում ինտերնետ-խանութն աշխատում է որպես «միջնորդ-հարթակ»՝ տարբեր փոքր ու միջին վաճառողներին հնարավորություն տալով ստեղծել սեփական խանութները, տեղադրել ապրանքները, օգտվել էլեկտրոնային կոմերցիայի գործիքներից:
Ինչի՞ց սկսել խանութի ստեղծումը
Ինչի՞ց սկսել խանութի ստեղծումը: Ընտրությունը բազմազան է: Ամեն ինչ կախված է պատվիրատուի նպատակներից, խնդիրներից և, իհարկե, նախագծի բյուջեից: Դուք կարող եք՝
1. Գնել օնլայն խանութի պատրաստի շաբլոն՝ մատնվելով անհայտության,
2. Բացել ժամանակավոր խանութ պատրաստի հարթակներում՝ վճարելով վարձակալության համար,
3. Ստեղծել ինտերնետ-խանութ զրոյից, զարգացնել սեփական նախագիծը՝ կախվածության մեջ չլինելով տարատեսակ լիցենզիաներից և սահմանափակումներից։
Պատրաստի շաբլոն գնելու եղանակով առցանց խանութ ստեղծելը մատչելի տարբերակ է, սակայն դուք բիզնեսը հարմարեցնում եք ձեր ընտած CMS-ի հնարավորություններին: Շաբլոնների վրա խանութների ստեղծումը հազվադեպ է տալիս այն արդյունքը, որին սպասում է հաճախորդը: Դա կարելի է համարել կորցրած ժամանակ և գումար՝ անհայտ արդյունքով: Գլխավոր խնդիրն այն է, որ շաբլոնային կայքերն ունեն անվտանգության հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ: Եթե դիտարկենք վիճակագրությունը, ամենօրյա հաքերային հարձակումների 95%-ն ուղղված է հենց հայտնի CMS հարթակներին:
Բացել առցանց խանութ՝ տարածք վարձակալելով կողմնակի պորտալում, խնդրի լուծման ամենաէժան տարբերակն է: Դա նման է վաճառասեղան վարձակալությանը շուկայում: Այս եղանակը կարելի է ընտրել միայն բիզնես մոդելի փորձարկման համար։
Ծրագրավորում զրոյից
Հաջող ինտերնետային խանութի բիզնես ստեղծելու լավագույն միջոցը ռեսուրսի զրոյից ծրագրավորումն է: Նման մոտեցումը բիզնեսի պլանավորման, ստեղծման և զարգացման գործընթացում տալիս է գործողությունների լիակատար ազատություն: Առանց շաբլոնների, զրոյից ծրագրավորումն ավելի թանկ է, քան պատրաստի CMS հարթակների վրա առցանց խանութի ստեղծումը, բայց երկարաժամկետ կտրվածքով այդ ներդրումներն արդարացված են: Առանց շաբլոնների աշխատանքն ունի բազմաթիվ առավելություններ՝
• Անհատական տեխնիկական առաջադրանքը թույլ է տալիս նախագծել և ստանալ օնլայն խանութի օպտիմալ կառուցվածք:
• Պատվիրատուն չպետք է իր երևակայությունը հարմարեցնի պատրաստի շաբլոնների հնարավորություններին: Բիզնեսում եկամուտ բերում են տարբերվող նախագծերը:
• Հեղինակային դիզայնը, ինտերնետ-խանութի ադապտիվ ծրագրավորումը, անձնական կաբինետի անհատական գործիքները գրավում են օգտատերին:
• Խանութի՝ զրոյից ծրագրավորումը անսահմանափակ ֆունկցիոնալ հնարավորություններ է տալիս:
• Մաքուր կոդով և օպտիմալացված կայքը մի քանի անգամ ավելի հեշտ է ենթարկվում SEO առաջխաղացմանը, քան ցանկացած հայտնի շաբլոնի վրա պատրաստվածը։
Ի՞նչ ծախսեր են ձեզ սպասում
Օնլայն խանութ բացելու ճանապարհին ամենաբարդ հարցը սպասվող ծախսերի պլանավորումն է։ Սա տուն նորոգելու պես է՝ պլանավորում ես xx բյուջե, որպեսզի գործը կիսատ չթողնես, պետք է այն բազմապատկես 2-ով։ Այդ պատճառով, ելնելով տարիների փորձից, հրապարակելով ինտերնետ խանութների ստեղծման գները, մենք միանգամից հնչեցնում ենք իրական սպասվող ծախսի չափը։ Իհարկե դա երբեմն «վախեցնում» է պատվիրատուներին, բայց ավելի լավ է ունենալ «վախեցած» գործընկեր, քան խաբված և հիասթափված։ Այսպիսով, ի՞նչ ծախսեր են ձեզ սպասում՝
• Թվում է՝ ամենամեծ ծախսը բուն ռեսուրսի ստեղծումն է, սակայն դա միայն սկզբում է այդպես թվում։ Այդուհանդերձ, որակյալ օնլայն խանութի ստեղման համար միջինում կարող եք պլանավորել 4,5 մլն դրամ բյուջե։
• Շրջանառությունից տոկոսային հարաբերակցությամբ հաշվարկվող մշտական ծախսերի շարքին են դասվում օնլայն վճարամիջոցների օգտագործման միջնորդավճարը (1,5-2,7) և հարկերը (1,5-5)։ Այդ 2-ի օպտիմալացված չափն է 5%-ը։
• Առաքումների կազմակերպման համար այսօր արդեն պարտադիր չէ ունենալ սեփական անձնակազմը։ Գործընթացը հաջողությամբ կարող եք կազմակերպել մասնագիտացված ընկերության միջոցով՝ գնորդից առաձին գանձելով գումարը։
• Հաջորդ մշտական ծախսը ինտերնետ խանութի կոնտենտի սպասարկումն է։ Այս մասով ունեք մի քանի տարբերակ․ աութսորսի միջոցով համատեղել կոնտենտի աշխատանքներն ու SEO-ն, համատեղել SMM-ի հետ, կոնտենտի սպասարկումը հանձնարարել պատվերներն ընդունող օպերատորին։
• Օպտիմալ տարբերակներից մեկն է առանձնացնել SEO ծառայություններն ու կոնտեքստային գովազդի կազմակերպումը։ Այս երկու ուղղության համատեղ օպտիմալ բյուջեն Հայաստանում գործող միջին խանութի համար կազմում է 200 հազար դրամ և ավելի։
• Եթե որոշեք աութսորսի հանձնել նաև SMM առաջխաղացման ծառայությունները, ապա նույնքան բյուջե էլ անհրաժեշտ է նախատեսել սոց ցանցերի գրագետ վարման և նվազագույն ինտեսիվությամբ գովազդի կազմակերպման համար։

How to open an online shop?
You have decided to open an online store and before choosing a web studio, you are looking for answers to basic questions. What is needed to create an online store? How to open your own virtual store, what tax issues need to be resolved for this? How to organize deliveries, how to increase trust and, finally, what costs does the development of an online store, maintenance, and promotion involve? In this article, we will try to answer in detail the main questions from customers.
Before you start programming a resource, make a correct checklist of all actions. To do this, you need to understand the structure of the business and answer the global question - what business model will your online store have?
1. The most common type of online store is designed to sell your own goods. This applies if you have an offline sales point, turnover, and create an e-commerce platform to increase turnover by selling only your own goods.
2. More serious functionality involves the type of online store where you are going to sell goods from other suppliers by concluding agreements with them. In this case, based on the contract, you select the desired assortment, place it on your website, receive orders, make deliveries and make mutual settlements with partners. You decide the pricing policy and your company is responsible to customers for quality.
3. The next type of e-commerce is called marketplace. In the case of creating a marketplace, an online store works as an intermediary, providing different sellers with the opportunity to create their stores and use e-commerce tools.
How to start an e-store ?
Where to start developing an online store? The choice is large. It all depends on the tasks, preferences of the customer and, of course, on the project budget. You can:
1. Buy or download a ready-made online store template, exposing yourself to risk;
2. Open and temporarily rent a store in a ready-made construction site;
3. Create an online store from scratch, develop your own business, without depending on licenses and restrictions.
Creating an e-commerce platform using ready-made templates is an inexpensive option, but you adapt your business to the capabilities of the chosen CMS. Creating a store on a template rarely gives the result that the customer expects. This can be considered a waste of time and finances. The main problem with template websites is security vulnerabilities and “factory problems.” If we look at the statistics, 95% of everyday hacker attacks are aimed at well-known ready-made CMS platforms. Opening a store in third-party designers for a rent is the cheapest option to solve the problem. It's like renting a stall at the market to test a business model.
Development from scratch
Programming from scratch is the best way to create a working business selling goods online. This approach gives complete freedom when creating and planning a business. Programming without templates from scratch requires more budget than development on a ready-made CMS. But in the long term, these investments are worthwhile.
• Programming without templates has several advantages:
• An individual technical specification allows you to obtain the optimal structure of an online store.
• The customer should not build his plans according to ready-made templates. In business, original projects bring profit.
• Author's design, adaptive layout, useful functions of the personal account attract users.
• Programming from scratch gives you unlimited possibilities for developing different functions.
• A website from scratch is easier to optimize and SEO promote.
What expenses await you?
Cost planning is the most difficult issue in the process of creating an online store. It’s like when renovating a house, you plan a conditional budget, so as not to stop halfway, you need to multiply it by two. For this reason, based on fifteen years of experience, when publishing prices for creating online shops, we immediately announce the real expected costs. Of course, this sometimes “scares” customers, but it is better to lose a potential client than a deceived and disappointed customer. So, what expenses await you?
• It seems that the biggest expense is the programming process, but this impression is only at the beginning. However, the average budget for developing an e-commerce platform is $12,000․
• Of the fixed expenses, the calculation of which is done from the total turnover, these are payments for the use of payment systems (1.5-2.7% of each transaction) and taxes (in Armenia 1.5-5%). You can take 5% as the average percentage.
• To organize deliveries today, it is no longer necessary to have your own staff. The process is easy to arrange with the help of a third party company, adding shipping costs to the final order amount.
• The next constant expense is website content maintenance. There are several options in this direction. Combine content, SMM and SEO work through outsourcing, entrust content maintenance to operators or, if it is a large store, hire a separate employee.
• The optimal way to transfer advertising, SEO services and contextual advertising to one contractor. For an average store in Armenia, the optimal payment for these services (without calculating the advertising budget) starts from $500.
• If you decide to outsource SMM promotion services, then you need to provide the same amount for competent maintenance of pages on social networks and advertising with minimal intensity.